Tamar El Or's travel stories

דולימיטי די ברנטה:

טיול בעימקי התפוחים

את הטיול הזה ניתן לעשות כגיחה מעגלית מאזורי ונציה, מילנו, ברגמו, וחזרה לכיוון צפון מרכז איטליה, או כחלק מטיול הנימשך הלאה צפונה לכיוון הדולומיטים המזרחיים, ואוסטריה.

התאור שלפניכם מציע מסלול מעגלי, אולם לאלה הממשיכים צפונה אין כל בעיה לגזור ממנו חלקים. בחרנו למתוח אותו ממזרח למערב; להתחיל בנסיעה מהירה על האוטוסטראדה ולסיים בנסיעה רגועה לאורך אגם גארדה. הדקו את החגורות, אנחנו עולים על האוטוסטראדה מילנו ונציה(A4), שלמרות שהיא מן הישנות באיטליה, ועוברת שיפוצים כל העת, אפשר ואפשר להנות בה מנסיעה מהירה ומענגת. מטרתנו להגיע לצומת הדרכים A4&A22 הנמצאת מערבית לVerona. אם אתם יוצאים מאזור מילנו, קחו בחשבון כשלוש שעות נסיעה עד תחילת הטיול ב Trento, ונצלו את רשת Autogrill הפרושה לאורך האוטוסטרדה כדי לעצור להתרעננות. רשת עממית זו, חשופה להתקפות של אוטובוסי תיור, אך היא ערוכה לכך. הסניפים הגדולים של Autogrill הם מסעדות, מרכוליות ומעדניות תחת כיפה אחת, בקטנים יותר אפשר להוריד אקספרסו חזק וסנדוויץ טוב ולהמשיך הלאה (שימו לב! קודם משלמים בקופה ואחר כך מקבלים את המזון). בצומת הדרכים שליד ורונה נתלכד עם הבאים ממזרח מוונציה או מדרום ממאנטובה ומודנה בולוניה. פונים צפונה על כביש A22 לכיוון Bolzano (או Bozen בדיאלקט הטירולי). הדרך נמתחת בעמק לאורך נהר ה-Adige . על ההרים הסוגרים על העמק נטועות טירות ימיביניימיות שרובן נטושות והרוסות למחצה. פסגות ההרים עשויות להחזיק שאריות שלג, או את המצע הראשוני שלו, שכן אנו ממליצים על טיול זה בעונות הסתיו והאביב-קיץ.

אלה מבינכם שמעדיפים טבע –עכשיו המשיכו על האוטוסטראדה, עיברו את היציאות המורות על Trento וסעו עוד כחמישה עשר קילומטרים עד ליציאה של Mezzolombardo.לאחרים המחזיקים טובה גם לערים, כדאי לרדת ביציאה המרכזית של העיר טרנטו. טרנטו היא בירת הדולומיטי די ברנטה. יש בה אוניברסיטה טובה (בעיקר ללימודי חקלאות) מבצר העיר פתוח לביקורים (Castelo del Buonconsigli), והעיר העתיקה (לכו בעיקבות שילטי הCentro), היא מיסעף מדרחובים משובח, עשיר בחנויות נחמדות, מסעדות, וכמובן קתדרלה. עם כמה שקיות טובות שנוספו לכם לציוד מאחור, אתם יכולים לחזור לדרך הראשית ולהמשיך לצומת Mezzolombardo . מכאן ואילך הטיול ירוק. בשנייה האחרונה (בנות ואנינים אחרים) ממש לאחר ששילמתם עבור הנסיעה באוטוסטראדה והתחלתם בנסיעה מערבה בפאתיה הדרומיים של העיירה ולשמאלכם תראו חנות נעליים גדולה(נסגרה). חנות זו מחזיקה את מיטב המותגים והיא בהחלט שווה עצירה. או-קיי חאלס מטיילים.

עכשיו עליכם לקבל כמה החלטות טקטיות. כבר ערב, נהגתם די הרבה. הטיול שנציע מחזיק בלחוץ יומיים, ובכיף ארבעה. לנו יש חברים שגרים באחד הכפרים בסביבה ועוד נשלח אתכם לשם, אבל אתם , כדאי שתתחילו לחפש לכם איזה פנסיונה נחמד. אפשר לחפש אותו כבר עכשיו ב Mezzolombardo או להתחיל לנסוע ולפגוע באחר במהלך הנסיעה. הדרך פונה מאילך צפונה בהטייה מערבית, הכיוון הוא העיר Cles, שימו לב לא לקחת את כביש 43 לכיוון העיר אלא את הדרך הפחות ראשית המצביעה על הכפרים Denno, Tuenno שמגיעה בסופו של עניין לקלס. דרך זו נעה לאורכו של עמק Non ועליה ננוע הלוך ושוב. מכאן ואילך עליכם לנהוג בזהירות רבה. הדרך מתפתלת, ונהגי המחוז ידועים כמטורפים במיוחד, החותכים את הסיבובים המסוכנים במחציתם. על מורדות ההרים תוכלו להבחין בנקל במטעי עצי תפוח. זהו אסם הדילישס המוזהב. כולם מגדלים אותם, ומקפידים להשקות אותם בציוד ישראלי . בסתיו עם בוא עונת הקטיף, מתמלאים הכפרים בפועלים הבאים ממזרח אירופה שנה אחר שנה לסייע בעבודה. שיטת המיסוי החלה על האיכרים בצפון איטליה, מותירה בידיהם רווחים נאים, ותוך דור אחד הפכו מעובדי אדמה קשי יום, לבעלי בתים עשירים. הסטייל והמסורת לא דוחקים בהם להראות זאת, אך יודעי דבר יגידו לכם שהם יושבים על "סטיפות" יפות של כסף. מצאתם פנסיון? אכלתם משהו בטרטוריה מקומית? ישנתם טוב? קומו בבוקר, לכו למכולת המקומית קנו לכם מצרכי יסוד להכנת סנדוויצי'ים (אם לא, תמיד יהיה היכן לאכול לאורך הנתיבים), וקדימה.

סיור 1: אם נשארתם קרוב ל Mezzolombardo, רדו עם הכביש שלנו דרומה, לכיוון העיר ואגם Molveno ( גם אם אתם ממוקמים צפונה יותר, אל תתעצלו זה עניין של נסיעה נעימה ולא ארוכה) אתם עוברים את Andalo וממשיכים בדרך הנוסעת מתחת לדולימיטי די ברנטה. לפני הכניסה ל Molveno , חפשו הפנייה לרכבכל טיילים ל Pradel/Belvedere העולה למעלה לכיוון ההרים. המסע ברכבל יאפשר לכם מבט יפה על האגם, ולאחר שתחליפו קרוניות תגיעו לתחנה האחרונה , תעמדו מול הצד המזרחי של שרשרת ה Dolomiti de Brenta . תוכלו לראות את פסגות: Cima d' Ambiez, Cima Tosa, Cima Margarita ועוד. מתקדמים ונועזים אחרים, יכולים לארגן לעצמם מסע טיפוס, אנחנו נסתובב לאחור ונכנס קודם כל לביקתה-מסעדה שבמעלה ההר, לשתות משהו ולראות אם הפולנטה מוכנה כבר. מכאן למטה השבילים ברורים ומנחים אותנו אל נקודת ההתחלה. אפשר לדלג במורד המשעולים ולחקות כמה סצינות מתוך צלילי המוסיקה, או משהו מהיידי בת ההרים. באביב ובסתיו הכל ירוק ופורח. ההליכה למטה בניחותא (עם עצירות, פיקניק קטן וכד')היא עניין של שעתיים גג. מכאן ניתן להתפנות לחלק מסחרי יותר. נוסעים לגדות האגם, לטיילת העוטפת את חלקו הצפוני, ושוכרים סירה. ילדים אוהבים את זה, ישנם גם כמה מבוגרים שנהנים מזה, האופציה קיימת.

סיור 2: בנסיעה צפונה על הכביש של עמק Non לכיוון Tuenno, תעברו את הכפר הקטן Terres במרכז הכפר ישנה אנדרטה לזכר בני המקום שמסרו חייהם לטובת המולדת. עיצרו בכיכר הקטנה שלידה, ושימו לב לשמות הנופלים. רובם נקראים Dal Piaz , לא הם אינם קרובי משפחה. ככה זה בכפרים האלה, מסיבה זו או אחרת . מעל האנדרטה ישנה טרטוריה שכונתית טובה למדי. בעבר ניהל אותה הפטרון, Cesar שעתה מגיש לסועדיו בעיירה Flavon (שאיננה רחוקה), אוכל טוב ב: Ristorante Birreria La Pineta tel. 0461-652221. במסעדה שהותיר מאחור, הנקראת: Romagna Restaurant Pane & Vino tel. 0461-652121 , עדיין מוגש אוכל טוב, אם כי מעט יקר יתר מן המקובל במקומות קטנים שכאלה. למי שמתעקש לאכול פיצה באיטליה, ישנה מסעדה טובה ב Flavon , הנקראת: Restaurant Centrale, tel. 0461-652178. אם אתם אוהבים דגי טרוטה, זיכרו זאת עם עזיבת הכביש הראשי (או שכאמור תמיד אפשר לנסוע הלוך וחזור על כביש העמק) שם בMaso Milano בתום שורת הבניינים החדשים, עולים על דרך צרה משמאל וגשר עץ המובילים למסעדה בתוך נוף מדהים, המגישה דגים הישר מן הנהר.

אכלתם או לא, אנחנו ממשיכים צפונה, שואפים ל Tuenno והסיבובים הולכים ונעשים מסחררים. מתוך הכפר עצמו עיקבו אחר ההפניה ל Lago di Tovel. נסיעה של עשרים קילומטרים במעלה הכביש ולכיוון רכס הדולומיטים, מסתיימת באין מוצא, סוף הדרך – התופת. אכן שם האגם קרוי כנראה על שם התופת, שכן מיקרואורגניזמים המצויים בצמחייה שבמימיו הופכים אותו בשוליו לאדום. אל דאגה, מי הלהבות של הגיהנום הזה הם מתוקים ומרהיבים , והאדום האדום הזה שפירסם את האגם, הולך ונעלם עם השנים. מחנים את המכונית בחניית המבקרים ויוצאים לדרך. שביל מעגלי עוטף את האגם, ומציע מסלול נינוח ונעים. האגם הקטן משמש מראה לשיאי הדולומיטים, וקשה להתאפק מלצלם את הכיפות המושלגות המשתכשכות במים. אם תפנו שמאלה בתחילת המעגל, תגיעו בשלושת רבעי המסלול למסעדה קטנה המציעה מנוחה, שירותים, נוף, מזון ומזכרות. אין לכם כל אפשרות אחרת אלא לסוב על עיקבותיכם ולחזור לכביש ממנו באתם. תוכלו להצפין מעט לכיוון Cles שהיא העיר הגדולה באזור, להתבונן בסכר לייצור חשמל שבצידה המזרחי, לאכול, ולעשות קניות לפיקניקים הבאים, ואולי לישון בה.

סיור 3: מן העיר Cles פונים צפונה ומערבה על כביש מספר 42 לכיוון Male-Edolo. מעט לפניMale תמצאו הפנייה ל Bagni di Rabbi (אין לנו מושג אם ישנה כאן "נקודה יהודית") סעו עם הכביש עד סיומו, החנו את הרחב בחניון המטיילים, תרמילים קטנים עם ציוד פיקניק על הגב וקדימה. השביל יוליך אתכם מעלה מעלה בטיפוס סביר עד למעיינות ומפלי Rabbi . גשרוני עץ, מפלונים קטנים בדרך עד לגדולים יותר, ובסיכום, בשיאו של השביל, נקודת תצפית נהדרת על העמק כולו. בדרך למטה תוכלו לנוח בביקתת הרים ומסעדה נחמדה, ולהפיג את הרעב שנותר בכם אחרי שגמרתם את הסנדוייצ'ים שאף פעם לא ממש מספיקים. אם עדיין מוקדם, אפשר להמשיך לסיור הבא, אם לא חיזרו לפנסיון שלכם לבטלה שאין נעימה ממנה.

סיור 4: כחמישה קילומטרים מערבית לMale תמצאו הפנייה לכביש 239 העולה במעלה הדולומיטים לכיוון העיירה Maddona di Campiglio זוהי בירת הסקי של האזור, והיא מחזיקה את כל החן של עיירות מסוגה כולל מחירים גבוהים. מעט לפני העיירה עיצרו את המכונית בתחנת הרכבל שהיעד המופיע עליה הוא Groste' 2400 m., Rifugio Stoppani .

בדרך למעלה תוכלו כבר לראות את מה שמצפה לכם בטיול הרגלי למטה. כשתרדו מן הקרונית המשיכו ברגל עד לשיא ההר לתצפית (כדאי להצטייד במעילי רוח או סווטצ'רים כי למעלה עשוי להיות קריר) משמאלכם נמצאים ה Pietra Grande Group, ומימינכם הגב של מה שראיתם מעל אגם Molveno, ואלו פסגות ה: Groste'& Falkner. מי שמעוניין לעשות טרקים של יום יכול להמשיך משם לכיוון מחסה טוקט Rifugio Tuckett מהלך קל יחסית, או Rifugio Brentei שאליו יש להגיע בהליכה מעט יותר מאומצת. לגבי סיורים אלה, יש להתעניין במקום ולהגיע ערוכים להליכה בהרים. כל האחרים, מוזמנים לפני הירידה להיכנס לביקתת המחסה הגדולה, המשמשת את הגולשים, מטפסים, ואו מטיילים סועדים. אפשר לשבת על הבלקון, או על הדשא ולנוח מעט לפני הירידה. שביל הירידה למטה ברור ופשוט, הוא מלווה את מסלול הגלישה התלול יותר ומתפתל סביבו. הירידה יכולה לקחת כשעה עד שעתיים תלוי בקצב ובכמות העצירות. קפה ב Maddona כל אחד יכול להרשות לעצמו, והלארג'ים מבינכם כדאי שיבדקו גם את תוכנן של החנויות. מי שמתכוון לקנות לעצמו ציוד/ביגדי סקי, האביב והקייץ הינם זמן מצויין לעשות זאת.

עד כאן הסיורים המקומים בעימקי התפוחים, והדולומיטים של ברנטה. מכאן נציע דרך חזרה למרכז איטליה העונה בהחלט לתאור "טיול". המשיכו בכביש 239 לכיוון Tione di Trento

שם פנו ימינה מזרחה לכביש 237 לכיוון Sarche, הצטרפו לכביש מרכזי יותר שמספרו 45 ורדו עימו דרומה לכיוון העיר Riva. עיר זו סוגרת מצפון על Lago di Garda . בשיא הקייץ היא מלכודת תיירים עמוסה, המציעה נופש זול יחסית לשכנים הגרמנים. בעונות אחרות מתגלית עיר חביבה שניתן ללון בה במחירים סבירים ולאכול מצויין. בשלב זה עליכם לקבל את אחת ההחלטות הקשות של מטיילי אגם גארדה. האם לנסוע לאורכו בדרך המנהרות המערבית היפה והקרובה למים (אך לעיתים מעצבנת ומקשה על הנהיגה), או לגלוש במורד המזרחי בדרך פתוחה יחסית הצולחת את כפרי האגם ומתרחקת מן המים. מי שלקח עימו ילדים, כדאי שיסע בדרך המזרחית שכן בעיר גארדה בתחתית האגם ישנו פארק שעשועים נחמד - GardaLand שהוא מעין דיסנילנד קטן באסטתיקה איטלקית. לא רחוק משם (ואם אתם מטיילים בקייץ) ישנו גם פארק מים. למי שלא יכול לוותר על מעט קיטש תיירותי מומלץ לבקר ב Sirmione, אי קטנטן בדופן הדרומית של האגם, המהווה משכן לחנויות מזכרות ומוקף ברבורים. ליתר מומלץ להישאר עם טעם הדולומיטים בפה, ולנסוע הלאה .

פסטיבלים בעמק התפוחים: ב 24 ליולי מתקיים בכפר Fondo ארוע המציין את העלייה לרגל לSantiago de Compostela, שנערך על ידי משפחות שנמלטו ממגפת הדבר בשנת 400. הארוע מתקיים לאורכו של הלילה, המקומיים מתלבשים בתלבושות ימי ביניימיות, אוכל מסורתי, מוסיקה, וזיקוקי דינור.

באחד באוגוסט מתקיים בכפר Cavareno , פסטיבל Charta di Regola . חגיגה כפרית של תחפושות אוכל מקומי וביקור בבתי החקלאים.

למתפנקים מלון בעיר Cles, הכולל בריכה, מגרשי טניס, ומכון כושר. Garni Punto Verde tel. 0463 421275, fax.424358 (120000 לירות ללילה לזוג, עם ארוחת בוקר).

תודות לזוג Juli & Sagnio Dal-Piaz .

נתונים נוספים על האזור, כולל תמונות נוף, באתר האינטרנט:

www.unitn.it/trentino/trentino.html

ותוספת:

אם בחרתם לנסוע (גם) לדולומיטים המזרחיים, בחרתם טוב. בדרך לשם, לא לשכוח את העיר Bolzano שהיא על מדרחוביה, מקדש קניות מן המשובחים בצפון איטליה. שני ההרים – ה"מרמולדה" וה"סלע" עטופים בעיירות קטנות מהן ניתן לצאת לטיולים רגליים, לקחת מעליות סקי לתצפית או סתם להסתובב. האוכל משובח. העייריה האהובה עלינו היא Colfosco ליד Corvara. אני לא ממש ממליצה על Cortina המפורסמת כי היא קצת הדרדרה והיא קצת רחוקה. אם אתם רוצים לבחור נקודת תצפית מדהימה, אליה ניתן לעלות בקרונית גם ללא סקי, לכו לפס של "פלצאראגו". קרונית גדולה תעלה אתכם למעלה לגג העולם, שווה. בכללית מה שלא תעשו, האזור יפהפה, האוכל – אין נפילות (לשים לב ללחם המקומי), והאנשים תערובת משובחת של דיוק וחריצות אוסטרים, עם נשמה איטלקית.

נכתב עבור מאגזין מסע אחר, על ידי יאיר ותמר אלאור